Na świecie ponad 500 milionów ludzi posiada różnego rodzaju dysfunkcje. I liczba ta, wraz z błyskawicznym rozwojem cywilizacyjnym, systematycznie rośnie. Szacuje się, że w Polsce liczba osób niepełnosprawnych wynosi około 15 % ogółu ludności kraju. Nic dziwnego, że wyrównywanie szans i niezależność życiowa osób dotkniętych dysfunkcjami są traktowane coraz bardziej poważnie.
Niezależność i dobra praca gwarantują godne życie osobom z niepełnosprawnością. Od 2013 roku w specjalnych mieszkaniach treningowych w Koninie, odnajdujemy potencjał i umiejętności, które pozwolą osobom z niepełnosprawnością zacząć niezależne życie. Projekt Akademia Życia realizowaliśmy od 2013 roku dzięki finansowaniu Fundacji Velux i partnerstwu z Miastem Konin. Projekt zakończył się w lipcu 2018 roku, a my w tym miejscu uruchomiliśmy dwa programy aktywizujące – dla osób niepełnosprawnych od urodzenia (od 1.03.2018 roku) i dla osób z nabytą niepełnosprawnością (od 1.04.2019 roku). Dodatkowo udzielamy też wsparcia opiekunom faktycznym (16 osób w 2018 roku i 8 w 2019 roku).
Obecnie uczestnicy przyjeżdżają do mieszkań treningowych na 12 – 15 tygodni (w Akademii Życia, w zależności od indywidualnych potrzeb były to 3 -12 miesięcy), aby zwiększyć swoją samodzielność i samoobsługę.

Uczestnicy biorą udział w intensywnych treningach samodzielności (m.in. nauka poruszania się na wózku lub jej doskonalenie, treningi kulinarne z dietetyczką, dbałość o wygląd i zabiegi kosmetyczne, treningi personalne, zarządzania budżetem domowym, orientacji w terenie). Ponadto realizowany jest indywidualny plan rozwoju pod okiem zespołu terapeutycznego, w którego skład wchodzą: psycholog, coach oraz inni specjaliści (logopeda, prawnik, fizjoterapeuta, pracownik socjalny, seksuolog). Zapewniamy doradztwo zawodowe, coaching i warsztaty motywacyjne, aby uruchomić u uczestników potrzebę wprowadzania zmian w życiu! Przyjazd do naszych mieszkań to ważny pierwszy krok w drodze do niezależnego życia.
W 2017 roku w mieszkaniach treningowych niezależność zdobywało 20 osób z niepełnosprawnością (odbyło się ponad 3000 godzin zajęć), w 2018 roku 32 osoby (blisko 5200 godzin zajęć), a rok później 55 osób (ponad 9400 godzin zajęć). Poniżej na wykresie wybrane zajęcia:

Fundacja PODAJ DALEJ, to organizacja nietypowa, nawet w świecie organizacji pozarządowych. Dlaczego? Samodzielnie tworzy świat, w którym osoby z niepełnosprawnością wychodzą z domów, stają się aktywnymi uczestnikami życia wspólnotowego, uczą innych właściwych i bezpiecznych zachowań, ale i robią rzeczy szalone – latając szybowcami, do których przesiadają się z wózków inwalidzkich.
To, co cenię najbardziej w naszej współpracy, to nieustanne wdrażanie dobrych pomysłów w życie, nie oglądając się na innych. To nieustanny duch służby innym, tym, którzy najbardziej potrzebują. Nieustanne szukanie ludzi, którzy pomogą w tej drodze. Odrzucenie łatki – mała organizacja z Konina, a porwanie się na wielki projekt – Osady Janaszkowo. I wytrwałe podążanie drogą do spełnienia marzeń – swoich i Podopiecznych.
Szczepan Kasiński / Założyciel i prezes agencji fundraisingowej Armiger
Prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnością
Wiele osób z niepełnosprawnością uczy się z nami samodzielności w życiu codziennym. Należy do tego poruszanie się po mieście, uprawianie sportu czy poszukiwanie i rozpoczynanie pracy. Często ważnym krokiem, który podejmują jest zdobycie prawa jazdy. Samodzielność w podróżowaniu, czy dojeżdżaniu do pracy jest dla nich niezwykle ważna.
Dlatego w 2018 roku nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Jazdy TURBO w Koninie. Przeszkoliliśmy pięciu instruktorów nauki jazdy. Zapoznaliśmy ich z możliwościami, ograniczeniami i potrzebami przyszłych kierowców wynikającymi z rodzaju i stopnia niepełnosprawności. W części praktycznej Przemek Stelmasik – trener niezależnego życia poruszający się na wózku, zaprezentował technikę wsiadania i wysiadania z auta. Mówił też o konsekwencjach urazu rdzenia kręgowego i problemach w codziennym funkcjonowaniu, które wiążą się z tym urazem.
Podczas kursu osoba z niepełnosprawnością może zdobyć prawo jazdy kategorii B w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów i oprzyrządowaniem, a także nauczyć się samodzielnego wsiadania i wysiadania z samochodu oraz samodzielnego spakowania wózka inwalidzkiego.
Kursy organizowane są we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną Blues Hostel, która zapewnia nocleg w obiekcie w pełni przystosowanym dla osób poruszających się na wózku. Dzięki temu do Konina przyjeżdżają osoby z niepełnosprawnością z całej Polski! Szczegóły www.prawkodlaniepelnosprawnych.pl