Zdjęcie wykonane zza ostatnich rzędów sali kinowej. Widać pełną salę widzów, którzy zwróceniu są w kierunku ekranu - na nim czarno - białe ujęcie - twarz młodego mężczyzny w okularach i tytuł "Doktor Piotr" w prawym dolnym rogu.

Film „Doktor Piotr”

Film przenosi w czasie do lat osiemdziesiątych – dziewięćdziesiątych, pokazuje absurdy PRL-u i ówczesną rzeczywistość. To portret śp. doktora Piotra Janaszka, lekarza ortopedy, propagatora powszechnej rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, który miał powołanie, wizję i upór, aby swą misję i marzenia przekuwać w rzeczywistość. Film zilustrowany jest archiwalnymi materiałami, które niczym wehikuł czasu przenoszą widza w inną epokę. Fragmenty dziennika, który Doktor prowadził wzbogacają dokument i sprawiają, że nie jest to film o Doktorze, ale On sam jakby go współtworzy.

W filmie występują wychowankowie i następcy doktora Piotra Janaszka, którzy dzisiaj zajmują się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością lub inną działalnością społeczną oraz wspominają i tłumaczą czym jest powszechna rehabilitacja i komu służy.

Na pierwszym publicznym pokazie, który odbył się 27 września 2019 w Wąsoszach (to tutaj powstaje Osada Janaszkowo), było blisko 100 widzów. 30 listopada 2019 odbyła się oficjalna premiera filmu w wypełnionej po brzegi sali Konińskiego Domu Kultury.

Premierze dokumentu towarzyszyły spotkania ludzi, którzy nie widzieli się nawet 20-30 lat. Byli wśród nich koledzy Doktora ze studiów, przyjaciele, rodzina, współpracownicy, wolontariusze, harcerze, ale przede wszystkim ludzie z niepełnosprawnością, którzy kiedyś byli pacjentami Doktora i uczestnikami obozów harcerskich w Mielnicy nad Gopłem. Z ogromnym wzruszeniem opowiadali podczas wieczoru wspomnień o Doktorze, który leczył ich uśmiechem. Wspominali, czego ich nauczył i jak zmienił ich życie. Na premierę przyjechali ze swoimi rodzinami i dla wszystkich było to swego rodzaju spotkanie z Doktorem.

W lipcu 1965 roku, w Dziekanacie Akademii Medycznej przy ul. Fredry 10 w Poznaniu pod tablicą ogłoszeń, gdzie zamieszczono listę przyjętych na studia medyczne tłoczyła się gromadka młodych ludzi.  Ten Nieznajomy wówczas chłopak – który przypadkowo znalazł się obok, po przeczytaniu swojego nazwiska na liście przyjętych na studia – przedstawił się i rzekł odchodząc: „Teraz mogę realizować swoje marzenia”. Tak, mając zaledwie 18 lat, Piotr wiedział co chce robić w życiu i to konsekwentnie realizował do końca…
Zofia Konopielko

Reżyserem filmu jest Zdzisław Siwik. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne autorstwa Antoniego Sieńkowskiego, Andrzeja Mosia, Śp. Piotra Janaszka, fotografie Ryszarda Fórmanka, wypowiedzi Andrzeja Komorowskiego, Sławka Pilarskiego, Anny Klechniowskiej, Andrzeja Mosia, Andrzeja Duszy, Zuzanny Janaszek-Maciaszek, Ryszarda Sławińskiego, Grzegorza Buciaka i Jacka Białka. W produkcji filmu pomogli również Marcin Gorgolewski, Andrzej Dusza i Paweł Janaszek.

Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Konińskiej Fundacji Kultury.


Jeżeli są Państwo zainteresowani obejrzeniem filmu “Doktor Piotr” prosimy o e-mail w tej sprawie na adres: kontakt@podajdalej.org.pl

<< poprzedni  –  następny >>