Portret wykonany w mieście. Po lewej stronie młody mężczyzna w eleganckiej koszuli siedzący na wózku. Widzimy jego prawy bok (widać górną część prawego koła). Głowę ma zwórconą do obiektywu, oczy zamyślone i lekki uśmiech. Głowa ogolona i twarz bez zarostu. Prawa dłoń spoczywa na kolanie.

Kim jesteśmy?

W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ od 2004 roku wspieramy osoby, którym niepełnosprawność utrudnia bądź uniemożliwia niezależne życie. Każdego roku otaczamy opieką ponad 200 osób, które chcą żyć normalnie, realizować swoje marzenia i być szczęśliwe. Tworzymy dla nich lepszy świat.

Niepełnosprawność ruchowa, zwłaszcza gdy pojawia się w życiu człowieka nagle, rzutuje na wszystkie sfery jego funkcjonowania. Wymaga m.in. od nowa nauki czynności tzw. samoobsługowych, reorganizacji dnia codziennego, zmiany planów prywatnych, rodzinnych i zawodowych. Wywołuje w osobach z niepełnosprawnościami obawy o życie obecne i przyszłość.

W Fundacji robimy wszystko, aby droga od niepełnosprawności do niezależności była jak najkrótsza. Budujemy na potencjale i możliwościach i wyposażamy  ludzi, którzy do nas trafiają w umiejętności życiowe i zawodowe. Wszystko po to, by czerpali więcej z życia, byli ciekawi świata, odważni i, mimo wielu ograniczeń, nie bali się nowych wyzwań.

mieszkaniach treningowych osoby po wypadkach uczą się jak żyć na wózku. Na zajęciach sportowych poprawiają kondycję i pracują nad motywacją i samodyscypliną. Podczas zajęć z asystentami uczą się codziennych czynności (m.in. gotowanie, sprzątanie, zakupy), a trenerzy niezależnego życia (oni również poruszają się na wózkach) uczą wszystkiego, co może przydać się w „nowym” życiu (m.in. technik poruszania się wózkiem, przesiadania się, ubierania, chwytania przedmiotów w bezwładne dłonie). Dzieci niepełnosprawne z całej Polski przyjeżdżają na nasze kolonie Małych Odkrywców, by spędzić prawdziwe wakacje i uczyć się samodzielności. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną rozwijają talenty artystyczne i tworzą teatr.

Chętnie dzielimy się wiedzą. Do Fundacji przyjeżdżają specjaliści z całej Polski, aby uczyć się inspirujących metod terapii przez sztukę. Rodzicom dzieci niepełnosprawnych dajemy wsparcie specjalistów, pomagamy rozwijać zainteresowania i znaleźć czas dla siebie. Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą w szkołach by odczarować niepełnosprawność, ale też mówić o zagrożeniach  i uczyć, jak unikać wypadków. Nauczyciele z całej Polski korzystają z naszych scenariuszy lekcji. Przygotowujemy wolontariuszy do pracy z osobami z niepełnosprawnością. Szkolimy samorządowców, urzędników, architektów i kierowców. Audytujemy budynki pod kątem dostępności dla wszystkich i stworzyliśmy specjalne narzędzie, aby każdy mógł samodzielnie taki audyt wykonać.  Jesteśmy członkiem Wielkopolskiej Sieci Organizacji Pozarządowych Działamy Razem oraz Polskiego Związku Bocci.

Fundacja jest wypełnieniem niespisanego testamentu Doktora Piotra Janaszka, który zginął tragicznie w 1998 r. Przyświecają nam słowa Doktora: „Dzieciom niepełnosprawnym trzeba pomagać mądrze. Nie głaszcząc po głowie i prowadząc za rękę, ale wymagając od nich, uczyć je życia.”

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ jest organizacją pozarządową wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego nr 0000 197 058, ma status ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO.

Siedziba Fundacji mieści się w Koninie przy ul. Południowej 2A. Mamy do dyspozycji 230 m2 w wolno stojącym budynku użyczonym w 2007 r. przez Samorząd Miasta Konina, który w 2011 r. wyremontowaliśmy ze środków WRPO. Kolejnych 240m2 wyremontowało Miasto i przekazało Fundacji w użytkowanie w 2013 r. W kamienicy przy ul. 3 maja 1-3 w Koninie mieszczą się mieszkania treningowe. Większość zajęć sportowych odbywa się w wynajmowanych salach i na basenie. Przybywa osób, które potrzebują pomocy, a którym nie jesteśmy w stanie pomóc, bo zwyczajnie nie mamy na to miejsca… W związku z tym rozpoczęliśmy tworzenie nowego ośrodka – Osady Janaszkowo w Wąsoszach koło Konina. Budynek otoczony pięknym parkiem otrzymaliśmy w 2018 roku w użyczenie od gminy Ślesin.

Ogromną wartością jest dla nas zespół, a w nim  pracownicy i wolontariusze – osoby sprawne i z niepełnosprawnością. Wśród nich również ci, którzy jako dzieci byli pacjentami Doktora Piotra Janaszka. Osoby z niepełnosprawnością, których wspieraliśmy w trudnej drodze do niezależności, pracują wspólnie z nami na rzecz kolejnych potrzebujących wsparcia i motywacji osób. Na tym między innymi polega nasza filozofia PODAJ DALEJ.

następny artykuł >>