Motorem każdej idei są ludzie. Najwyższą wartość stanowi dla nas niezależność i samodzielność, a w pracy kierujemy się zasadą WSPÓLNIE Z niepełnosprawnymi, a nie ZA nich/ DLA nich.
Miejsca naszej pracy, czyli siedziba Fundacji oraz mieszkania treningowe są w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W 2017 roku Fundacja zatrudniała 25 osób (18 kobiet i 7 mężczyzn), w tym 7 ze znacznym stopniem niepełnosprawności (3 kobiety i 4 mężczyzn). W 2018 roku zatrudnienie wzrosło do 30 osób (20 kobiet i 10 mężczyzn), w tym 9 ze znacznym stopniem niepełnosprawności (5 kobiet i 4 mężczyzn). Rok później w Fundacji zatrudnione na umowę o pracę były 33 osoby (22 kobiety i 11 mężczyzn), w tym 8 ze znacznym stopniem niepełnosprawności (4 kobiety i 4 mężczyzn).


W latach 2018 i 2019 zatrudnialiśmy 95 osób na umowę – zlecenie (w tym 50 kobiet i 45 mężczyzn).
Nasza praca jest trudna i wymagająca. Zachęcamy pracowników i wolontariuszy do podwyższania kwalifikacji chcąc zapewnić jak najwyższą jakość świadczonych usług oraz niegasnącą motywację do pracy.
W 2017 roku suma godzin szkoleniowych dla pracowników Fundacji wyniosła ponad 1000, co daje 40 godzin szkoleniowych na pracownika w roku. W 2018 roku suma godzin szkoleniowych wyniosła 1874, co daje 62 godz. szkoleniowych na pracownika w roku. W 2019 roku suma godzin szkoleniowych wyniosła 2259, co daje 68 godz. szkoleniowych na pracownika w roku.

W 2018 roku 31 osób wzięło udział w dwudniowym szkoleniu „Budowanie zespołu”. Zostaliśmy zakwalifikowani do kolejnej edycji programu PSIK Social Business Accelerator, w którym wsparcia kompetencyjnego udzielają profesjonaliści związani z Polskim Stowarzyszeniem Inwestorów Kapitałowych. Wsparcie w formie coachingu dla osób zarządzających Fundacją – 42 godz. oraz warsztat – 8 godz. (2018 rok) i 16 godz. coachingu oraz warsztat – 8 godz. (2019). W 2018 roku jeden pracownik ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku (36 godz.), a rok później cztery kolejne osoby.
W 2018 roku nasi pracownicy wzięli udział w specjalistycznych szkoleniach (łącznie 128 godz.) podnosząc kwalifikacje zawodowe, aby zapewnić Podopiecznym jeszcze lepsze i nowoczesne metody terapii i rehabilitacji (m.in. terapia bazalna I i II stopień, terapia nerwu twarzowego, terapia dysfagii, koncepcja Hallwicka, terapia dziecka ze spektrum autyzmu). W roku 2019 tych godzin było ponad 310, a przykładowa tematyka szkoleń to: wprowadzenie komunikacji alternatywnej i wspomagającej u osób z wieloraką niepełnosprawnością, efektywne metody wywoływania głosek, gesty obrazujące ruchy artykulatorów, wykorzystanie C- Eye w neurorehabilitacji, teoria i praktyka EEG Biofeedback, elektrostymulacja w logopedii.

W 2019 roku dwie osoby ukończyły z powodzeniem kurs na instruktora sportu osób niepełnosprawnych (łącznie 304 godziny).
W 2018 roku dla naszych pracowników przeprowadziliśmy blisko 220 godzin szkoleń, a w 2019 roku blisko 400 godzin szkoleń, podczas których poznali aspekty i procedury opieki i pracy z osobą z niepełnosprawnością, np. asystowanie osobie z niepełnosprawnością, pierwsza pomoc przedmedyczna, profilaktyka powikłań urologicznych, obsługa osoby z niepełnosprawnością w transporcie zbiorowym, techniki poruszania się na wózku.
W 2019 roku 4 osoby wzięły udział w warsztacie Asystent osoby z niepełnosprawnością w wymiarze 60 godzin – 20 godz. teorii i 40 praktyki (łącznie 420 godzin). Wśród zagadnień tego warsztatu znalazły się m.in.: potrzeby osób z niepełnosprawnością wynikające z jednostek chorobowych, rehabilitacja medyczna, społeczna, zawodowa; planowanie pracy asystenta osobistego, prawa i obowiązki osób z niepełnosprawnością, korzystanie z dofinansowań ze środków PFRON i innych; rehabilitacja zawodowa, zasady komunikacji i motywowania, problemy zdrowotne osób poruszających się na wózkach; zasady współpracy z opiekunami faktycznymi; podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, nauka cewnikowania, zakładanie uridonu, zmiana opatrunków, zasady poruszania się na wózku inwalidzkim, zasady asystowania, znaczenie sportu dla zwiększenia umiejętności samoobsługowych – asystowanie podczas zajęć aktywnej rehabilitacji i sportowych, treningi umiejętności, metody pracy asystenta i.in.

W 2018 roku 6 osób, wzięło udział w warsztatach arteterapii, m.in. teatroterapia, choreoterapia, biblioterapia, muzykoterapia (łącznie 312 godzin). W 2019 roku 4 osoby wzięły udział w podobnych warsztatach w wymiarze 240 godzin.
Dział księgowości i koordynatorzy również brali udział w szkoleniach dotyczących rozliczania projektów i ochrony danych osobowych – w 2018 roku łącznie 30 godz.
Zespół Fundacji zgłębiał też wiedzę z obszaru fundraisingu i social mediów – 54 godziny w 2018 roku i udział w 3-dniowej międzynarodowej konferencji w Bratysławie (CEE Fundraising Conference) oraz rocznym kursie storytellingu biznesowego (online). W 2019 roku skorzystaliśmy z 66 godzin szkoleń z obszaru fundraisingu, storytellingu i social mediów. Wzięliśmy udział w kilkunastu imprezach i spotkaniach, podczas których promowaliśmy idee niezależnego życia i działalność Fundacji PODAJ DALEJ, m.in. Międzynarodowe Targi w Krakowie (promocja kalendarza Fundacji); Targi CSR w Warszawie (udział w panelu dyskusyjnym firmy VELUX: Odpowiedzialność – zobacz to czego nie widać od razu); SANS 2019 Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych, charytatywny Turniej Piłki Nożnej ING 2019; gdzie odebraliśmy czek na 10 000 zł dla Osady Janaszkowo; udział w debacie konstytucyjnej z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o prawach osób z niepełnosprawnościami; Mobility of Youth Workers na Łotwie (Erasmus+), Targi Ślubne w Warszawie, Przyborowie i Koninie, debata na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością fizyczną i konferencje pracy socjalnej w PWSZ w Koninie.
<< poprzedni – następny >>